První článek roku věnuji Aši. Třináctitísícové nejzápadnější město Česka leží obklopeno Německem v Ašském výběžku, který byl k Čechám, respektive k Rakousku - Uhersku připojen definitivně r. 1775.
Aš se vyznačovala tkalcovstvím, které tu bylo od začátku 19. stol. až ke konci 20. stol. To sice přežilo rozpad c. a k. mocnářství, přežilo odsun německých pracujících i vlastníků továren, přežilo socialismus, ale nepřežilo nástup demokracie a návrat tržního hospodářství.
Aš patří k nejstarším našim městům, bohužel s nemnoha dochovanými památkami a domy. Mnoho jich padlo při požárech, třeba
evangelický kostel r. 1960, mnoho jich padlo při
výstavbě panelových domů. Dle srovnávacích fotografiií mnohde nezůstal kámen na kameni. Zajímavě působí třeba výměna dětského hřiště u městského úřadu za paroviště. Člověk to chápe - děti se nerodí, auta ano. A navíc, kde jinde ruší městské úředníky dětský cvrkot?! Ouřad potřebuje klid. :) Krásně je zachycena třeba
proměna náměstí od r. 1900 do současnosti.
Oficiální stránky města Aše mají vůbec bohatou fotogalerii. To třeba mé domovské město Kladno vůbec nemá. Nebo jsem na stránkách magistrátu doposud jen špatně hledal? :)
Jinak je na ty srovnávací obrázky smutný pohled. Vždyť to vypadá, jako by tímto městem znovu prošla válka, neboť půlka města zmizela a stojí místo něj paneláky či volná prostranství. Takový osud měl potkat i Kladno, kdy už se začalo bourat staré jádro města. Naštěstí "samet" většinu zachránil a staré domy určené k demolici, domy, kde se natáčely válečné filmy, jsou opravené a jsou v nich restaurace, kavárničky, obchůdky pěší zóny. Škoda, že se to nepovedlo i v Aši.
Nebo snad máte jiný názor?